wykleciWzorem ubiegłych lat, w Dębicy zorganizowano obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W tym roku dębickie obchody uzyskały rangę uroczystości wojewódzkich, a Hufiec ZHP Dębica był jednym z partnerów serii przedsięwzięć z tej okazji.

W niedzielę 1.03.2015r. miała miejsce główna część obchodów narodowego święta. Na dębickim rynku, przy obelisku upamiętniającym trzech młodych ludzi - żołnierzy niepodległościowego powojennego podziemia straconych publicznie przez komunistów - rozpoczęły się uroczystości. Odegrano hymn państwowy, powitano gości i złożono kwiaty przy obelisku. Harcerze Hufca ZHP Dębica rozdawali uczestnikom uroczystości okolicznościowy biuletyn informacyjny zawierający materiały dotyczące obchodzonego święta.

wykleci

Następnie, po Mszy Świętej w kościele p.w. św. Jadwigi, uczestnicy przemaszerowali na dębicki cmentarz wojskowy, gdzie przy symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza i kwaterze AK miała miejsce dalsza część uroczystości. Wysłuchano przemówień, odmówiono modlitwę, a po apelu pamięci i salwie honorowej złożono wiązanki kwiatów odbierane przez harcerzy.

wykleci

Harcerze Hufca ZHP Dębica wspierali także organizację dwóch innych przedsięwzięć - wykładu i koncertu w dn. 20.02.2015r. oraz pokazu filmu i występu artystycznego w dn. 1.03.2015r pełniąc służbę porządkową.