KałużówkaW niedzielę, 30 sierpnia 2015r., odbyły się uroczystości z okazji 71. rocznicy bitwy na Polanie Kałużówka oraz 70. rocznicy powstania Zrzeszenia WiN. Jak co roku, społeczność ziemi dębickiej spotkała się pod symbolicznym pomnikiem, aby oddać hołd żołnierzom II Zgrupowania AK Obwodu Dębica walczącym z hitlerowskim okupantem w największej bitwie akcji "Burza" na naszym terenie. Tradycyjnie, na obchodach nie zabrakło dębickich harcerzy.

Służbę podczas uroczystości pełniła reprezentacja 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego. Harcerze wystawili poczet sztandarowy Związku Sybiraków, odbierali wiązanki kwiatów pod pomnikiem, włączyli się w oprawę liturgiczną Mszy Świętej, a także rozdawali uczestnikom uroczystości okolicznościowy biuletyn oraz wodę. Wiązankę kwiatów w imieniu harcerzy złożył komendant hufca hm. Mateusz Cebula wraz z phm. Arturem Kowalskim.

Kałużówka Kałużówka Kałużówka

Kałużówka Kałużówka

W ramach obchodów wręczono też odznaczenia. Miło nam poinformować, że Medalem "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej" został odznaczony phm. Tomasz Czapla, instruktor naszego hufca.

Kałużówka

Polana Kałużówka jest jednym z punktów Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania AK Obwodu Dębica - ścieżki edukacyjnej powstałej w 2004r., m.in. przy współpracy Hufca ZHP Dębica. Obecnie trwają przygotowania do renowacji szlaku. Od 31 sierpnia do 6 września br. na stronie www.bzwbk.pl/tumieszkamtuzmieniam można zagłosować na projekt renowacji, co powoli na pozyskanie dodatkowych środków na działania upamiętniające lokalnych bohaterów.