W dniach 7-8 maja 2016r. miała miejsce XXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę. W tym roku jej organizatorem był tarnowski oddział Związku Sybiraków, do którego należy dębickie koło. W związku z tym, harcerze z Hufca ZHP Dębica pojechali do Częstochowy z Sybirakami i pełnili tam służbę.

Sybiracy co roku spotykają się w Częstochowie podczas pielgrzymki, którą każdorazowo organizuje inny oddział. Tym razem honor ten przypadł oddziałowy w Tarnowie, którego członkami są dębiccy Sybiracy. Harcerze z 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" od lat współpracują z Sybirakami towarzysząc im w ważnych dla nich uroczystościach.

Tak było i tym razem. Delegacja harcerzy pojechała na Jasną Górę, gdzie pełniła służbę wartowniczą, reprezentacyjną i w poczcie sztandarowym Sybiraków. Harcerze pomagali też w przygotowaniu poszczególnych elementów pielgrzymki, m.in. drogi krzyżowej, występu Grupy "Safo" i innych aspektów.