Harcerze z Hufca ZHP Dębica włączyli się w ogólnopolską zbiórkę używanych okularów „Okulary dla Afryki”. Dzięki zaangażowaniu społeczności Dębicy i nie tylko udało się zebrać ponad 750 sztuk okularów, które zostały już przekazane do Fundacji „Dzieci Afryki” organizującej akcję w skali kraju.

- Zauważyliśmy informacje o zbiórce prowadzonej przez Fundację „Dzieci Afryki” w sieci. - mówi hm. Mateusz Cebula, komendant hufca – Uznaliśmy, że warto spróbować i zorganizować taką lokalną zbiórkę okularów i potem je zbiorczo wysłać do centrali. Tak też zrobiliśmy, w całą akcję zaangażowali się harcerze z 55 Dębickiej Drużyny Starszhoharcerskiej „Gawra”, którzy pod kierunkiem drużynowego pwd. Jakuba Olechowskiego, dołożyli starań, aby sprawy nabrały biegu.

Zostały przygotowane plakaty, ulotki i pudełka, gdzie miały trafiać okulary. Takie pakiety trafiły do dębickich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Do akcji dołączył także Urząd Miejski w Dębicy oraz salony optyczne: p. Krystyny Pokornej-Stafin, p. Wiesławy Kędzior, „Opti” i „Vision Optyk”. Przez kilka tygodni zbierano okulary, które następnie zostały zebrane i posortowane, a następnie przygotowane do wysyłki. W międzyczasie zgłaszały się pojedyncze osoby bądź grupy (np. pracownicy laboratorium dębickiego szpitala, dębiczanie studiujący na jednej z krakowskich uczelni oraz przedszkolaki z Ropczyc) z kolejnymi okularami.

Finalnie zebrano 752 sztuki okularów, w tym 473 pary szkieł korekcyjnych i 279 przeciwsłonecznych. Zapakowane w 5 pudeł zostały przesłane do siedziby organizatora. Po zakończeniu ogólnopolskiej zbiórki zostaną wysłane do Afryki, gdzie podczas specjalnej misji lekarzy-okulistów zostaną przekazane mieszkańcom Czarnego Lądu.

Hufiec ZHP Dębica dziękuje wszystkim, którzy przekazali okulary w ramach zbiórki. Szczególne podziękowania kierowane są do szkół, salonów optycznych i instytucji, które umożliwiły prowadzenie zbiórki na swoim terenie oraz pomagały w promocji przedsięwzięcia. Harcerze dziękują Drukarni „ZET” za nieodpłatne wykonanie plakatów i ulotek, a redakcjom debica.tv, "Wiadomości Dębickich" oraz ziemiadebicka.pl za objęcie patronatu medialnego.

- Widząc takie zaangażowanie mieszkańców, rozważymy powtórkę akcji w kolejnym roku, jeśli będzie kontynuowana przez fundację. - mówi hm. Mateusz Cebula.