W sobotę, 17 grudnia 2016r., harcerze z Hufca ZHP Dębica przywieźli na ziemię dębicką Betlejemskie Światło Pokoju. Kilkudziesięcioosobowa reprezentacja wzięła udział w uroczystości rozesłania Światła w rzeszowskiej katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kolejnego dnia drużyny harcerskie z Dębicy wzięły udział w miejskim rozesłaniu Światła w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Przez najbliższe dni harcerze dotrą z betlejemskim ogniem do różnych miejsc ziemi dębickiej niosąc tegoroczne przesłanie "Odważnie twórzmy pokój".

17 grudnia 2016r. w Rzeszowie reprezentacje hufców Chorągwi Podkarpackiej ZHP odebrały Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość rozpoczęła się od apelu, następnie była Msza Święta sprawowana przez biskupa rzeszowskiego, a wszystko zakończyło się ogniobraniem na łąkach w okolicy katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do Rzeszowa pojechała kilkudziesięcioosobowa reprezentacja Hufca ZHP Dębica, która przywiozła Światło do Dębicy wieczorem.

W niedzielę, 18 grudnia 2016r., w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy spotkali się przedstawiciele drużyn dębickiego hufca. Podczas mszy rozpoczęła się dębicka wędrówka Światła, a obecne drużyny wzięły je ze sobą, aby dotrzeć do różnych miejsc ziemi dębickiej.

- Tegroczne przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi "Odważnie twórzmy pokój". - mówi hm. Mateusz Cebula, komendant hufca - Harcerze przez najbliższe dni odwiedzą różne miejsca, osoby i instytucje przekazując te słowa. To aktualne wezwanie, biorąc pod uwagę co dzieje się na świecie np. w Syrii, ale nie tylko. Bo trzeba dziś odwagi, aby w świecie skorym do konfliktów budować pokój.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.