Już po raz siódmy w Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe ustanowione dla uczczenia pamięci o tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i podjęli nierówną walkę z nowym, sowieckim okupantem i jego pachołkami. Społeczeność ziemi dębickiej po raz kolejny wzięła udział w cyklu obchodów z okazji tego święta - nie zabrakło tam także dębickich harcerzy.

Data 1 marca jest nieprzypadkowa - tego dnia w 1951r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym na prezesie - Łukaszu Cieplińskim, który wcześniej był inspektorem AK w okręgu rzeszowskim. Wśród członków IV zarządu WiN straconych 1 marca 1951r. oprócz Łukasza Cieplińskiego byli także Adam Lazarowicz i Karol Chmiel bezpośrednio związani z dębickimi strukturami Armii Krajowej.

W uroczystościach patriotyczno-religijnych wzięła udział reprezentacja Hufca ZHP Dębica, służbę pełnili harcerze z 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego - wystawili poczet sztandarowy hufca, asystowali podczas Mszy Świętej i odbierali wiązanki kwiatów na Cmentarzu Wojskowym.