3 maja 2017 r. świętowaliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Dębicy odbyły się powiatowe uroczystości patriotyczno-religijne. Jak zawsze służbę na nich pełnili dębiccy harcerze. Tym razem Hufiec ZHP Dębica wystawił 60-osobową reprezentację.

Uroczystości rozpoczęły się na dębickim rynku podniesieniem flagi państwowej, odegraniem hymnu a następnie przemówieniami władz i występem artystycznym. Harcerze wystawili poczet sztandarowy Związku Sybiraków oraz swój hufcowy. Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali na plac Solidarności na Mszę Świętą. W czasie przemarszu harcerze nieśli 10-metrowy pas w barwach narodowych.

Po mszy zgromadzono się na placu Gryfitów, gdzie po modlitwie pod figurką Bogarodzicy asysta wojskowa przeprowadziła apel pamięci, oddała salwę honorową a następnie złożono wiązanki kwiatów. Harcerze wystawili posterunek honorowy do odbioru wieńców. Uroczystość prowadził komendant hufca hm. Mateusz Cebula HR, a delegacji z wiązanką kwiatów przewodniczył zastępca komendanta hufca hm. Sławomir Gleń HR.