zlotW weekend 21-22.09.2013r. ponad sto sześćdziesiąt harcerek i harcerzy z Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów wzięło udział w dorocznym zlocie z okazji nowego roku harcerskiego. Zlot odbył się na terenie Dębicy, a baza zlotowa zlokalizowana była w Zespole Szkół nr 1.

- Tematyka tegorocznego zlotu dębickich harcerzy krążyła wokół serii książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. – mówi pwd. Aleksandra Szczepaniak, jedna z organizatorek – Chcieliśmy w ciekawy i pełen harcerskiej przygody sposób pokazać harcerzom bogactwo polskiej literatury młodzieżowej, szczególnie kiedy czytelnictwo wśród Polaków drastycznie maleje.

Sobotę wypełniła kilkugodzinna gra miejska ulicami Dębicy, podczas której zastępy harcerskie wykonywały szereg zadań w różnych punktach miasta. Każde zadanie związane było z innym tomem powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. Harcerki i harcerze musieli poradzić sobie z budową tratwy, przygotowaniem mapy, zagadkami o egipskich piramidach, poszukiwaniem skarbów i wieloma innymi wyzwaniami.

Po całym dniu na harcerzy czekały zajęcia na terenie zlotowej bazy mieszczącej się na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy. Chwilę wytchnienia mogli znaleźć w kawiarence, gdzie można było zjeść przygotowane przez kilka drużyn smakołyki, oglądnąć film jak i porozmawiać w gronie znajomych.

W niedzielę, podczas apelu całego zlotu, podsumowano pracę drużyn w roku harcerskim 2012/2013. Najlepszymi wynikami całorocznych wysiłków mogły pochwalić się Gromada Zuchowa „Kukiełkowe Bractwo” z Zawady, 7 Drużyna Harcerska „Nieprzemakalni” z SP nr 9 oraz 10 Dębicka Drużyna Harcerska „Ślad” z SP nr 11. Wręczono także nagrody za najlepsze rezultaty podczas samego zlotu. Zwyciężyła 55 Dębicka Drużyna Starszoharcerska „Gawra” z MG nr 1, drugie miejsce zajęła 27 Drużyna Starszoharcerska „Skała” z MG nr 4, a trzecia lokata przypadła 1 Drużynie Starszoharcerskiej „Włóczykije” z MG nr 3.

Zlot był też okazją do podziękowania osobom wspierającym działalność harcerzy, dlatego też na wniosek Komendy Hufca ZHP Dębica przyznano złote i srebrne odznaki przyjaciół harcerstwa. Złotą odznaką uhonorowany został Andrzej Czudecki – dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 4, a odznakami srebrnymi: Jan Rachwał – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Jarosław i Urszula Zybura – właściciele Drukarni „Zet”.

- Bardzo cieszył mnie widok uradowanych twarzy młodych ludzi, kiedy po całym dniu wracali z gry wiodącej śladami Tomka Wilmowskiego. – mówi hm. Mateusz Cebula, komendant dębickiego hufca ZHP – Widać było po nich, że faktycznie żyli tymi książkami, co mam nadzieję zaprocentuje w przyszłości lepszymi statystykami czytelnictwa w naszym kraju. Pragnę też podziękować za gościnę panu Wiesławowi Brodzie – dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy – harcerze zawsze miło wspominają biwakowanie w tej szkole.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Dębicy w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

zlot zlot