Tagi

nasypW niedzielę 2.02.2014r. odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę rozstrzelania 54 zakładników przez okupanta niemieckiego w Dębicy koło cegielni. Tradycyjnie w obchodach wzięła reprezentacja Hufca ZHP Dębica, który jest jednym z organizatorów uroczystości.

Nocą z 31.01.1944r. na 1.02.1944r. oddziały dywersyjne AK pod dowództwem płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług dokonały zamachu na niemiecki pociąg urlopowy pod Czarną k. Tarnowa. W pociągu oprócz wysokich rangą oficerów miał jechać również generalny gubernator – Hans Frank. Jak się okazało – przesiadł się koło Rzeszowa do innego pociągu. W czasie akcji uszkodzono tory kolejowe i ostrzelano pociąg, który zatrzymał się na krótki czas, a następnie powoli ruszył dalej pomimo małej wyrwy w torach. Na drugi dzień wywiad AK z Tarnowa poinformował dębickie oddziały, że z tego pociągu w Tarnowie wyładowano 13 zabitych oraz kilkudziesięciu rannych żołnierzy, oficerów niemieckich. W ramach odwetu, 2.02.1944, w tym miejscu hitlerowcy rozstrzelali 54 Polaków – więźniów przywiezionych z Rzeszowa, Tarnowa i Krakowa. Z imienia i nazwiska znamy jedynie 30 z nich – 24 osoby pozostają nieznane. Ofiary zbrodni początkowo były pochowane na nasypie. W 1946 r. ciała zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Wojskowy w Dębicy.

Społeczność dębicka co roku, w rocznicę tego mordu, spotyka się, aby upamiętnić pomordowanych. W ostatnią niedzielę w kościele p.w. Ducha Świętego w Dębicy odprawiona została Msza Święta w intencji pomordowanych. Następnie przy nasypie kolejowym obok dębickiej cegielni - w miejscu pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed lat - odbył się ceremoniał wojskowo-religijny prowadzony przez hm. Mateusza Cebulę HR - komendanta Hufca ZHP Dębica. Modlitwę za pomordowanych odmówił ks. Jan Krupa - proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej, złożono też wiązanki kwiatów. W nabożeństwie i uroczystościach wzięły udział delegacje organizacji kombatanckich, parlamentarzystów, władz samorządowych powiatu, miasta oraz sąsiednich gmin, a także przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 11, organizacji społecznych i politycznych. Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą pana Stanisława Świerka. 

Reprezentacja Hufca ZHP Dębica wzięła udział w uroczystościach, a także wystawiono posterunek honorowy w miejscu pamięci.

nasypnasyp

Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów

ul. Kościuszki 32 paw. B50/8 39-200 Dębica

Email: debica@zhp.pl

Telefon: +48 505 810 223

© 2013-2020 Hufiec ZHP Dębica

www.zhp.pl

 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com