arsenalW dniach 21-23 marca 2014r. w Warszawie odbył się 44. Rajd Arsenał, organizowany dla upamiętnienia słynnej akcji bojowej harcerzy-konspiratorów z dnia 26 marca 1943r. Tradycyjnie w jednej z najstarszych i największych ogólnopolskich imprez harcerskich wzięli udział harcerze z Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów.

Rajd organizowany jest przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów w rocznicę słynnej akcji pod warszawskim arsenałem, kiedy to harcerze odbili z rąk hitlerowców więźniów, w tym Jana Bytnara ps. Rudy. Historię tę spopularyzował Aleksander Kamiński w książce „Kamienie na szaniec”. W tegorocznej edycji wzięło udział 1500 zuchów, harcerzy z całej Polski, w tym kilkunastu harcerzy z 5 Dębickiej Drużyny Wędrowniczej „Sprzysiężeni”, 16 Drużyny Wędrowniczej „Awers” i 27 Drużyny Starszoharcerskiej „Skała”.

Harcerze z Dębicy przybyli do Warszawy nieco przed rozpoczęciem rajdu, aby zwiedzić stolicę, między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki, Krakowskie Przedmieście, Łazienki. W piątkowy wieczór wszyscy zameldowali się w swoich bazach rajdowych. Jeden z patoli trafił do bazy mieszczącej się w liceum im. Stefana Batorego – tego samego, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”.

Sobota była pełna wrażeń dzięki grze terenowej, w której udział wzięły grupy z całej Polski oraz kilka patroli, które zdecydowały się przyjechać spoza granic naszego kraju. Dla harcerzy przygotowano ponad kilkaset punktów z zadaniami, spośród których każdy patrol miał do odwiedzenia pewną pulę. Na każdym z nich czekało jakieś inne ciekawe zadanie np. tworzenie telegrafu, wielka gra planszowa w Muzeum Narodowym, zwiad na Polach Mokotowskich, nagrywanie audycji w Bibliotece Narodowej, punkty związane z warszawską gwarą, recytowanie dzieł znanych polskich pisarzy w środkach transportu publicznego, odwiedzanie zapomnianych dzielnic Warszawy, zabawa na torze wyścigów konnych i wiele innych. Podczas gry harcerze, zgodnie z tematem przewodnim rajdu „Pocztówka z Warszawy”, zbierali serie pocztówek, za które byli dodatkowo nagradzani punktami. Pocztówki pokazywały najróżniejsze miejsca, budynki i wydarzenia w Warszawie, wiele z nich nie zachowało się do dzisiaj, przez co odwiedzanie tych miejsc było jeszcze ciekawsze.

Po powrocie z gry instruktorzy oraz patrolowi udali się na konferencję instruktorską do Domu Spotkań z Historią. Konferencja była poświęcona tematyce „Kamieni na szaniec”, a jej głównymi gośćmi byli: wnuk Aleksandra Kamińskiego – Wojciech Feleszko oraz reżyser głośnej ekranizacji – Robert Gliński.

W niedzielę uczestnicy rajdu razem z władzami ZHP wzięli udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego. Po uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza harcerze defilowali kolumną pod budynek arsenału, gdzie odbył się apel kończący 44. Rajd Arsenał.

Udział dębickich harcerzy w rajdzie był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

arsenalarsenal