uroczystościKwiecień jest w Polsce miesiącem, kiedy szczególnie żywa jest pamięć o minionych wydarzeniach, które odcisnęły znaczące piętno na naszej historii i tożsamości narodowej. Tak jest też na ziemi dębickiej, gdzie co roku mają miejsce różne uroczystości i wydarzenia upamiętniające przeszłość. Tradycyjnie biorą w nich udział harcerze z Hufca ZHP Dębica dając świadectwo pamięci i służby.

Harcerze co roku uczestniczą w wydarzeniach upamiętniających postać św. Jana Pawła II - począwszy od pamiętnego 2005r., kiedy to brali udział w czuwaniach w ostatnich dniach życia Ojca Świętego, przez spotkania modlitewne po jego odejściu do domu Ojca, po coroczne wspomnienie postaci Karola Wojtyły w dniu 2 kwietnia. Tak było i tym razem - w środę 2.04.2014r. dwudziestoosobowa reprezentacja dębickich harcerzy udała się na drogę krzyżową ulicami miasta niosąc pochodnie wokół krzyża, a następnie pełniąc wartę przed pomnikiem Papieża - Polaka.

Sobota, 12.04.2014r., upłynęła w Dębicy pod znakiem uroczystości upamiętniającej kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. Reprezentacja Hufca ZHP Dębica, jak co roku, wzięła udział w uroczystościach - harcerze pełnili służbę wartowniczą i reprezentacyjną.

uroczystości

W środę, 30.04.2014r., w Pustkowie Osiedlu miały miejsce uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające ofiary hitlerowskiego obozu pracy przymusowej z czasów II wojny światowej. Trzydziestoosobowa reprezentacja Hufca ZHP Dębica wzięła w nich udział pełniąc służbę reprezentacyjną i wartowniczą. Harcerze rozdawali też uczestnikom uroczystości wodę pitną. Komendant hufca hm. Mateusz Cebula oraz phm. Sławomir Gleń złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów.

uroczystościuroczystości

(fot. Marcin Szumański)