piraciW dniach od 8 do 11 listopada kilkadziesiąt harcerek i harcerzy z 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” im. gen. Mariusza Zaruskiego biwakowało w Zespole Szkół w Zawadzie. Przygody piratów i wielkie odkrycia geograficzne były motywem przewodnim biwaku.

Po przybyciu na miejsce, harcerze wzięli udział w zajęciach wprowadzających w fabułę piracką – podzielili się na wachty, przygotowali swoje stroje oraz pirackie flagi. Uczyli się także śpiewać pirackie pieśni i szanty. Następnego dnia, po Mszy Świętej, adepci żeglarstwa i podróży wzięli udział w szeregu warsztatów: geograficznych, terenoznawczych, z zakresu węzłów, komunikacji przy użyciu alfabetu Morse’a. Nie zabrało także warsztatów teatralnych i gry detektywistycznej utrzymanej w konwencji sagi filmowej „Piraci z Karaibów”.

piraci piraci

Poniedziałek upłynął pod znakiem kilkugodzinnej gry terenowej na terenie Zawady. Grupy dzielnych piratów musiały stawić czoła wielu zadaniom, rozwiązać szereg zagadek, a także wykazać się spostrzegawczością. Następnie odbyła się kolejna część gry, podczas której harcerze musieli zaprezentować wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas poprzednich zajęć. Dzień zakończył się świeczkowiskiem poświęconym początkom polskiego harcerstwa i walce o niepodległość Rzeczpospolitej. We wtorek wszyscy udali się do Dębicy, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

piraci piraci

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.