afrykaGłówna Kwatera ZHP ogłosiła wyniki konkursu "Teraz Afryka" prowadzonego w ramach propozycji programowej we współpracy z Fundacją Ekonomiczną Polska - Afryka Wschodnia. Miło nam poinformować, że decyzją jury 19 DDH "Watra" i 55 DDSH "Gawra" zdobyły wyróżnienie. Gratulujemy!

- Dla wielu osób Afryka ma dwa oblicza. - mówi hm. Mateusz Cebula, komendant Hufca ZHP Dębica - Jedno – to miejsce chorób, konfliktów, biedy, a drugie – to egzotyka, piękne widoki i safari. Każde z tych wyobrażeń zniekształca prawdziwy obraz Afryki i buduje szkodliwe stereotypy. Dlatego w Głównej Kwaterze ZHP powstała propozycja programowa „Teraz Afryka. Od źródeł skautingu do kontynentu przyszłości!”. Jej celem było nie tylko zainteresowanie innymi odsłonami Afryki, ale też zainspirowanie do samodzielnego odkrywania tego niezwykłego kontynentu przez dzieci i młodzież.

Harcerze realizując propozycję programową uczestniczyli w szeregu zbiórek i aktywności, które pozwalały im odkrywać nieznane aspekty Afryki oraz życia jej mieszkańców. Jednym z elementów programu był konkurs polegający na przygotowaniu przez drużyny harcerskie "swojej" mapy Afryki, pokazującej Czarny Ląd z nowej perspektywy. Z całej Polski spłynęło ponad 600 prac konkursowych. Jury wyłoniło zwycięzców i przyznało wyróżnienia. Wyróżniono dwie prace drużyn 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego - 19 DDH "Watra" kierowanej przez phm. Kamillę Rachwał i 55 DDSH "Gawra" prowadzonej przez odkr. Jakuba Olechowskiego.

afryka